Top 3 ekonomík sveta za posledný rok

Poradie najsilnejších ekonomík sveta sa každoročne mení, no zväčša sa len minimálne, asi tak ako rebríčky najbohatších ľudí. Počas dlhej histórie, minimálne od roku 1871, môžeme hovoriť ako o najsilnejšej krajine USA. Spojené štáty predbehli vtedy Veľkú Britániu, ktorá trvala približne 400 rokov, politická nadvláda vtedajšej Británie sa nazývala Pax Britanica, aj v súčasnosti tak bývajú pomenované Spojené štáty (Pax Americana). I keď pojem bol skôr viazaný na politickú a teda vojenskú silu, označenie by sme mohli zahrnúť aj do ekonomickej nadvlády. V súčasnosti, aspoň podľa ukazovateľov HDP je to Čína, ktorá „dýcha“ Spojeným štátom za krk.

nasa

I keď Čína sa dlhé dekády zotavovala z dlhej krutovlády Mao- Ce Tunga, tak po 80 rokoch prichádzalo oživenie výroby a neskôr aj životnej úrovne. Čína sa dostala na druhú priečku (HDP) po USA v súčasnosti len kvôli vyššiemu počtu obyvateľov a taktiež konkurenčnej výhode, teda lacnej pracovnej sile. Samozrejme, pokiaľ sa jedná o HDP na obyvateľa, tam už Čína neexceluje.

čina

Aktuálne HDP spojených štátov sa pohybuje v rovine 19,42 biliónov USD, čo predstavuje 25 % svetovej produkcie, inak povedané, štvrtinu vyrobených tovarov/služieb vytvorí 300 miliónov ľudí zo 7 miliárd, znie to až neuveriteľne, no sila ekonomiky Spojených štátov je napriek ekonomickej kríze ohromujúca. USA patrí stále medzi špičku priemyslu, inovácií a tiež kozmonautiky.

HDP Číny predstavuje 11,8 biliónov HDP, čo je podstatne menej než to americké. Niet sa čo čudovať, keďže Čína disponuje hlavne lacnou pracovnou silou, okrem toho, väčšina firiem pochádza zo zahraničia a know how je tým pádom taktiež zahraničné. To však úplne neplatí, keďže častejšie môžeme badať čínsky pokrok a viac angažovanosti krajiny vo sférach, kde dávanejšie nebolo ani „slýchať“ ako napr. armáda či kozmonautika.

čínská kultura

Japonsko sa dlhšie topí v dlhoch, no stále sa pohybuje na tretej priečke. Krajina disponuje silným ľudským kapitálom, vysokou životnou úrovňou. Problémy sa týkajú predovšetkým starnutím populácie. Pôrodnosť je nízka, čo môže v budúcnosti znamenať nemalé problémy, obzvlášť pokiaľ ide o záťaž na sociálny systém. HDP Japonska aktuálne činí 4,84 biliónov USD. Krajina ako taká má stále potenciál sa udržať vysoko, keďže bohaté korporácie nemajú na pláne odísť do iných kútov sveta.

Publikován

Aktualizován

Author

Kategorie

Ekonomika