Rady, ako založiť trávnik v niekoľkých jednoduchých krokoch

Starostlivosť o exteriér domu je niečo, kvôli čomu sa mnohí sťahujú z klasických panelákových bytov do priestranných rodinných domov s veľkou záhradou. Aby bola vaša záhrada pekná, je potrebné jej venovať pomerne dosť času i peňazí, avšak jednoznačne sa takáto investícia vyplatí. Predstavte si tú krásu od jari až do jesene, kedy si ju môžete vychutnávať s celou rodinou plnými dúškami. Trávnik je základom každej záhrady, no udržať ho zelený a stále svieži môže byť niekedy problém. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako založiť trávnik úplne od semienka a ako je potrebné sa oň starať.

zelený trávník

Ako založiť trávnik bez predchádzajúcich skúseností


Ak sa chystáte založiť si trávnik bez toho, že by ste s tým mali nejaké predchádzajúce skúsenosti, určite odporúčame dopredu si naštudovať presný postup. Ide totiž o to, že pokiaľ nepostupujete správne, trávnik vám v konečnom dôsledku vôbec nemusí vyrásť, alebo nebude taký, ako si predstavujete. Rady o tom, ako založiť trávnik, sa väčšinou zhodujú v tom, že prvé kroky sú rozhodujúce. Príprava pôdy je preto to najdôležitejšie, na čo by ste sa mali sústrediť. Prekyprite ju až do hĺbky minimálne 20 centimetrov. Pôda musí byť ľahká a mala by dýchať. Následne ju zbavte všetkej buriny a toho, čo do nej nepatrí. Mohlo by sa totiž stať, že burina by potom rástla pomedzi trávnik, a to predsa nechceme. Založenie trávnika spočíva ďalej v tom, že by ste mali skontrolovať pH pôdy a následne použiť substrát určený pre trávnik. Ak ste si niekedy čítali rady o tom, ako založiť trávnik, určite ste sa dočítali, že po týchto úvodných krokoch je nutné trávnik nechať minimálne dva týždne odpočívať.

velká pole

Prečítajte si ďalšie dôležité informácie o tom, ako založiť trávnik


Pri výbere trávnika je ďalej potrebné zvážiť osivo, ktoré použijeme. Chceme trávnik okrasný, športový alebo parkový? Na základe toho sa potom rozhodujeme aj o množstve použitého osiva. Posypávanie vykonávame buď ručne, čo je celkom prácna záležitosť, alebo špeciálnym posýpacím vozíkom. Najlepšie urobíme, ak sa trávnik rozhodneme vysiať počas bezveterného dňa. To, ako založiť trávnik, nie je jednoduchá záležitosť, avšak myslite na to, že výsledok určite stojí zato.

Viac tipov a trikov ako založiť trávnik, nájdete na webovej stránke http://www.osivo.sk/.

Publikován

Aktualizován

Author

Kategorie

Domov