Deti a javy podporujúce ich agresivitu

Určite ste sa aj vy pri pohľade na neposlušné trucujúce dieťa pýtali, čo môže byť príčinou takéhoto nevhodného správania. Nesvedomitá výchova? Zlí rodičia? I keď tam môžu byť prítomné i tieto faktory, nemusí ísť len o zlyhanie rodičov. Ponúka sa nám tu otázka, prečo deti, kedysi také poslušné a pokorné, sú teraz také nevychované.
rychlý chlapec
Určite tomu napomáha aj dnešná doba, kde i deti majú svoje práva na prezentovanie svojho vlastného názoru, nie ako kedysi, keď deti museli držať jazyk za zubami a pokorne slepo poslúchať. No nie je to dôvod jediný. Však slepá poslušnosť, nie je to isté ako rešpekt, čiže stav, keď dieťa chce rodiča poslúchať z vlastnej vôle a nie len zo strachu. To od nich ani nikto nechce. No dnešné deti neposlúchajú veľa krát vôbec. Kde je teda odpoveď?

Nebezpečenstvo televízie a počítačov

Výrazný rozdiel medzi starou dobou a dnešnou, je našou odpoveďou na detskú neposlušnosť – je ňou kybernetický vek – vek počítačov, televízorov, realistickej grafiky a krvavých scén. Všetko je to zabalené vo veľmi príťažlivom obale, ktorý je zameraný práve na mladú generáciu (tá je najvďačnejším konzumentom, lebo je veľmi vnímavá a rodičia sú im podriadení). I keď televízia a počítače napomáhajú intelektuálnemu rastu detí (štúdie ukazujú, že inteligencia detí v priebehu generácii rastie), má to aj tienisté stránky. Ani televízia, ani detské hry nie sú cenzurované a veci, ktoré kedysi boli klasifikované ako horory a filmy nevhodné pre deti, sú veselo prezentované cez denné hodiny, kde majú deti k nim jednoduchý prístup.
chlapec s pistolí

Čo spôsobuje televízia a agresívne hry u detí

Deti informácie nasávajú ako huba. To čo im je prezentované, to do seba absorbujú. Dospelí ľudia majú schopnosť tieto negatívne vplyvy filtrovať, no deti nie. Pre nich sú agresívny hrdinovia idolom, na ktorý sa chcú podobať. Násilie, agresivita a vulgárnosť je v televízii ukázaná ako niečo príťažlivé a pre deti veľmi lákavé.

Čo spraviť?

Dajte si tú námahu a sledujte televízny program. Neuspokojte sa s vedomím, že dieťa pozerá „animovaný film“. I niektoré animáky nie sú pre deti vhodné a je tam plno násilia, čo môže deti pokaziť. Pozrite si jeden či dva diely spolu s dieťaťom a uistite sa, že je rozprávkový seriál pre dieťa vhodný. Na internet si dajte rodičovskú zámku a vysvetlite dieťaťu, prečo nie sú preň niektoré veci či hry vhodné. Čas sa vám vráti v podobe pohody v rodine a lepších deťoch.

Publikován

Aktualizován

Author

Kategorie

Deti