Slovenské potraviny v Nemecku

Fakt, že na Slovensku nájdeme množstvo dovážaných potravín zo zahraničia, či pochúťky cudzích zemí, to nás už vôbec neprekvapuje. Skôr by nás prekvapilo, ak by sme ich v obchode už nevideli. Avšak zamysleli sme sa nad tým, či sú zasa naše potraviny populárne v zahraničí? Či sú naše potraviny žiadaným tovarom? Ak by tomu tak bolo, mohli by sme ich okrem Slovenska vyvážať i do zahraničia a výrobcovia i štát by tak mohli zarobiť oveľa viac.

mléko

A práve táto možnosť sa nám naskytuje.
Táto príležitosť sa k nám dostavila až po neuveriteľných jedenástich rokoch! V Nemecku totiž býva prezentácia trhov s tovarom týkajúcich sa potravín z rôznych zemí. A práve v roku 2018 sa tam otvorili dvere i Slovenku a ich výrobcom. Majú možnosť prezentovať svoje výrobky na tomto nemeckom trhu. V prípade záujmu možných spotrebiteľov by to tak mohlo byť pre našich výrobcov, no i ekomiku nášho štátu prínosom. Konkrétnejšie tú príležitosť dostane šesť slovenských výbobcov, každý bude zastupovať jednu zo šiestich kategórii. Tie budú nasledovné:

pivo

1. Müsli
2. Mliečne výrobky
3. Pivo
4. Liehoviny
5. Mäso
6. Syry

Avšak v skutočnosti vravíme o veľtrhu. Takejto prezentácie sa totiž môžu zúčastniť všetky krajiny Eú, skutočne ide o veľkú konkurenciu. V prípade, ak by potencionálnych záujemcov oslovili priamo naše produtky, tak spravia zmluvy s našim štátom a ich konkrétnymi výrobcami a dané potraviny sa tak budú môcť vo veľkom prevážať do Nemecka, na nemecký trh.

uzeniny

Ktovie, možno Nemcom naše výrobky zauchutia a tým pádom by sa dostali do ich predajní, ľudia by ich tam bežne kupovali. Takúto príležitosť sme premeškávali už 11 rokov, no rok 2018 to môže zmeniť. Tým pádom by už konečne mohli slovenské výrobky byť pojmom v zahraničí, nemuseli by sme len my kupovať zahraničné potraviny. Bolo by to vzájomné. Každopádne by v tom bolo zrejme skôr pozitívum, predsa za vývoz by náš štát dostával z Nemecka myslím vysokú finančnú čiastku. Ale nepredbiehajme, ešte nie je vôbec nič isté.

Publikován

Aktualizován

Author

Kategorie

Ekonomika