Ako často by sme mali odčervovať psa?

Je to častá otázka majiteľov psov. Určite viete, že je potrebné psy odčervovať. A nerobíme to len kvôli psom ale aj kvôli nám samotným a všetkým členom rodine, v ktorej sa pes pohybuje. Aj človek sa môže stať medzihostiteľom parazitov, po nakazení sa môže v pľúcach, pečeni alebo mozgu človeka vyvinúť larva a ohrozovať naše vlastné zdravie. Možno bude pre vás zaujímavá informácia, že práve vďaka odčervovaní zvierat sa znížil výskyt parazitov v ľudskej populácii. Ako často odčervovať psa počas jeho života? Poďme sa spolu na to pozrieť.

bílý pes

Ako zistím, že má pes parazity?

Medzi najčastejšie príznaky prítomnosti parazitov patrí hnačka, vracanie, slabosť, strata hmotnosti alebo problémy so srsťou. Najviac ohrozené sú šteniatka, keďže sú najväčšími šíriteľmi parazitov.Preto je potrebné odčervovať šteniatka už vo veku 2 týždne a potom každých 14 dní až do veku troch mesiacov.Dospelé psy odčervujeme každé tri mesiace, ak náš pes občas konzumuje aj výkaly, frekvenciu odčervovania zvýšime na raz mesačne. Ak nášho psa kŕmime surovým mäsom, doporučuje sa odčervenie každých šesť týždňov aby nedostal pásomnicu.Najbežnejšou formou odčervovania sú tablety, ktoré môžeme schovať do kúska mäsa, prípadne zatlačiť psíkovi do hrdla, aby tabletku nevypľul. Vybrať si môžeme aj z viacerých druhov kvapiek, sirupov, pást alebo prípravkov, ktoré sa aplikujú na kožu. Nech už si vyberieme ktorýkoľvek prípravok, treba si riadne preštudovať dávkovanie, ktoré závisí od váhy psa.

domácí pes

Pri nesprávnom dávkovaní môže byť odčervenie neúčinné. Odčervenie vo väčšine prípadov nemá žiadne vedľajšie účinky, len ojedinele sa môže objaviť riedka stolica alebo vracanie. Väčšina odčervovacích prípravkov pôsobí len niekoľko hodín, počas ktorých zabije dospelé parazity v čreve. No larvy sa môžu nachádzať aj v iných orgánoch a práve preto je nevyhnutné odčervovanie každé tri mesiace. Pretože niektoré prípravky na odčervenie nie sú na celé spektrum parazitov, je vhodné poradiť sa s veterinárom. Ak sa už nás pes nakazil parazitmi, mali by sme vedieť, ktorým druhom aby malo odčervenie účinok. Ak si chcete byť istí, že Váš psík bude odčervený správne no najmä účinne, kliknite na https://www.vetcan.sk kde nájdete veľký výber prípravkov na odčervenie.

Publikován

Aktualizován

Author

Kategorie

Podnikanie