Zima je už tu

o Vieme že po väčšina z Vás je presúvanie samozrejme. Ale predstava, skúsime poradiť. Je tu zima a znova sa hovorí o prezúvaní pneumatík.

o Ak prvé by som odporučil vodičom prekontrolovať si vizuálne stav zimných pneumatík. Teda či sa nenachádzajú na bočniciach mikro trhliny, či je v poriadku celistvosť, a hlavne hĺbka a stav dezénu, ktorá by u zimných pneumatík nemala byť menšia ako 4 mm. To je hranica pod ktorou by zimná pneumatika mala byť na vyššej vrstve snehu funkčná. Pri výmene pneumatík v pneuservise mal vykonať automaticky mechanik, nie vždy sa na nich môžete spoľahnúť a preto si ich radšej skontrolujte.
odhazování sněhu
o Povinné obdobia na používanie zimných pneumatík sú u nás a v okolitých krajinách rôzne, no vodičom môžeme pomôcť ak si uložíte do pamäte termín od novembra do apríla. V tomto období ktoré je medzi nimi sú zimné pneumatiky povinné vo všetkých okolitých krajinách európskej únie.

o Zmes letnej pneumatiky je vyhovujúca do teploty plus 7 stupňov Celzia a pod touto teplotou začína byť nefunkčná. Preto je lepšie používať zimné pneumatiky, lebo majú zmes mäkšiu, a tým aj viac sadajú na povrch vozovky.. Ak chcete ísť do zahraničia na letných pneumatikách, musíte počítať aj stým že sa môže niekde teda na nejakých úsekoch objaviť ľad, alebo vrstva snehu a v tomto prípade sa odporúča použiť reťaze na kolesá ktoré nasadíte na hnaciu nápravu ale len u úsekoch pokrytím snehom alebo ľadom a za týmto úsekom už nemôžete jazdiť.
přezutí pneumatik
V prípade ak máte nasadené letné pneumatiky a spôsobíte dopravnú nehodu napríklad v Rakúsku, môžete dostať pokutu až do výšky 5000 eur a ak nemáte vhodnú lekárničku pokuta môže byť aj väčšia. Ďalším problémom môže byť aj to že ak by nespôsobuje dopravnú nehodu v úseku kde sa nachádza sneh a ľad ale niekto do Vás narazí a poisťovňa zistí že ste mali vy na aute letné pneumatiky, nemusí Vám škodu uhradiť. Miki

Publikován

Aktualizován

Author

Kategorie

Auto moto