Výzva – robte menej odpadu!

Keďže naša planéta je čoraz zahltenejšia odpadom a to najmä plastovým poďme sa prakticky pozrieť, čo môže Vaša domácnosť proti tomu urobiť.

skládka

 1. Po prvé, neutrácajte peniaze za jednorazové plastové obaly. Kúpte si napríklad hrnček na kávu ktorý si so sebou vždy prinesiete do kaviarne. Ak chodíte pred prácou denne do kaviarne mesačne miniete viac ako 20 jednorazových plastových pohárov.
 2. Nekupujte si toľko plastových fliaš s minerálkou. Kúpte si Sodastream a filtračnú kanvicu na vodu. Tak dokážete získať kvalitnú vodu i z vodovodu a naopak pomocou Sodastreamu máte doma rôzne perlivé ochutené vody.
 3. Vyhýbajte sa baleným potravinám v obchode. Radšej si kúpte voľnú mrkvu s vňaťou ako mrkvu zabalenú v obale. Nato aby ste nemuseli všetko baliť do plastových vreciek používajte opakovane použiteľné papierové vrecká.
 4. Ak nemáte možnosť obedovať doma ale idete do rýchleho občerstvenia, noste si so sebou preventívne príbor. Je lepší ako jednorazový plastový.
 5. Namiesto igelitiek používajte plátenné tašky. Do týchto tašiek si môžete baliť i pečivo alebo zeleninu. Ak pravidelne v obchode nakupujete igelitky, podporuje zlé meno Slovenska. Oproti Dáni ktorí ročne spotrebujú 4 igelitky na osobu, Slováci ich spotrebujú 466! Okrem toho, do plastových tašiek Vám zabalia i oblečenie. Odmietnite túto možnosť a noste vlastnú plátennú tašku i na spotrebný tovar.
 6. Nevyhadzujte staré oblečenie do koša. Skúste ho recyklovať – darujte ho niekomu v núdzi alebo ho vhoďte do kontajnerov humanitárnej pomoci.
 7. Nekupujte si fast fashion kúsky. Kupujte nadčasové modely ktoré nevyjdú z módy.
 8. Nakupujte v second handoch. Ušetríte planétu od množstva odpadu vznikajúcom pri tvorbe nových kolekcii oblečenia.
 9. Oblečenie ktoré nie je nositeľné použite na handry na upratovanie v domácnosti.
 10. Znížte spotrebu papierových kuchynských obrúskov a radšej používajte handry, ktoré viete prať.
 11. Ak patríte medzi ľudí ktorí si nevedia predstaviť pitie bez slamky, kúpte si ekologickú slamku použiteľnú viackrát. Noste ju so sebou i do podnikov.
 12. Vo väčších mestách sa rozrastajú ekologické drogérie kde si môžete načapovať aviváž a neprodukovať tak ďalšie plastové nádoby.


odpad
Tým, že si viac uvedomíte, koľko odpadu vytvárate vo svojej domácnosti, môžete pomaly začať aplikovať zmeny na Vašu produkciu odpadu. Zmeňte svoj životný štýl na nákladovo efektívny a ekologický.

Publikován

Aktualizován

Author

Kategorie

Domov