V útrobách ISS s Google Street View

Medzinárodná vesmírna stanica(International Space Station) odštartovala svoju cestu takmer pred 20 rokmi. O jej chod, testy iných vesmírnych plavidiel a vedecké pokusy sa od roku 2000 stará medzinárodná posádka, ktorá sa mení zhruba každých 6 mesiacov. Až dodnes mali len členovia posádky k dispozícií každodenný styk s vybavením, laboratóriami alebo výhľadom na Zem z kokpitu. Vďaka spolupráci medzi Googlom, NASA a Európskou vesmírnou agentúrou môžete mať aj vy interiér stanice odteraz po ruke kedykoľvek.

astronaut

Pri príležitosti výročia prvého pristátia človeka na Mesiaci (20. júl 1969) predstavil Google Street View 360-stupňové fotografie, ktoré zachytávajú všetkých 15 modulov stanice. Fotografie zabezpečil astronaut z Európskej vesmírnej agentúry Thomas Pesquet DSLR fotoaparátom.

Ich zaobstaranie však narazilo na niekoľko prekážok. Popri nulovej gravitácii a primárnych povinnostiach posádky bola jedným z problémov tiež absencia tripodov. Stred panorámy bol preto definovaný párom naťahaných bungee šnúr, pomedzi ktoré musel astronaut nasnímať v správnych uhloch jednotlivé fotografie. Jedna panoráma pritom pozostávala z 24 takýchto snímkov. Ich spojenie v jeden klasický 360-stupňový záber mal na starosti Johnson Space Center.

vesmír

Ku každej panoráme pridal Google aj krátke texty, ktoré popisujú stravovanie posádky, priebeh pozorovaní či to, ako a kde sa astronauti udržujú vo forme.
Prehliadku záberov si okrem svojho počítača môžete vychutnať aj na ďalších zariadeniach s platformami Android, iOS, Daydream VR alebo Expeditions.
Hoci sa jedná o jedinú trvalo obývanú vesmírnu stanicu a na jej fungovanie bolo minutých už niekoľko miliárd amerických dolárov, aspoň na pohľad sa zdá, že svojej posádke neposkytuje práve najpohodlnejšie priestory pre takmer polročný pobyt vo vesmíre. Na interiér aký poznáme zo sci-fi filmov si zrejme astronauti budú musieť ešte nejaký ten piatok počkať.

Publikován

Aktualizován

Author

Kategorie

Technika