Prototyp kapsule pre Hyperloop dosiahol rýchlosť takmer 470km/h

Prvý návrh tejto futuristickej alternatívy dopravy sa datuje do roku 2013 a jeho autorom je americký vizionár Elon Musk. Predostrel víziu spojenia San Francisca a Los Angeles takzvaným podtlakovým tunelom, v ktorom by sa pohybovali pretlakové kapsuly závratnou rýchlosťou, o ktorej dnes nemáme ani potuchy. Táto trasa má dĺžku 570 kilometrov a tento netradičný dopravný prostriedok by ju zdolal za fantastických 35 minút, pričom návrh uvažoval s maximálnou rýchlosťou vyše 1200km/h.

tunel

Budeme mať aj na Slovensku Hyperloop?
V súčasnosti sa na vývoji tejto technológie podieľajú spoločnosti Hyperloop One a SpaceX, no okrem nich sa do vyvíjania pustila aj spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies, ktorá sa vyjadrila, že má záujem o vybudovanie svojej prvej trate smerom z Bratislavy s prepojením s Viedňou a Budapešťou.

vlak

Tretíkrát víťazmi študenti z Mníchova
Na túto tému sa uskutočnila aj študentská súťaž Hyperloop kapsúl, už tretia v poradí, ktorej cieľom bolo navrhnúť použiteľné prototypy pre tento vysokorýchlostný systém prepravy pre spoločnosť SpaceX. Mimoriadne úspešní v tejto súťaži boli pasažieri študenti Technickej Univerzity z Mníchova, keďže sa im podarilo vyhrať ju už tretíkrát, a to dosiahnutím rýchlosti kapsuly 466 km/h, čím prekonali svoj rekord z minuloročnej súťaže v auguste, kedy dosiahli rýchlosť „len „ 322km/h. 466 km/h je fantastický výsledok a pokrok oproti tomu z januára 2017, keď sa im podarilo vyvinúť rýchlosť kapsuly len 93km/h.

most

Druhými finalistami boli holandskí študenti z Delft University s dosiahnutou rýchlosťou 141km/h a za nimi švajčiarsky tím EPFLoop s 85km/h. Tieto tímy si vybojovali postup spomedzi 20-tich družstiev zo 40-tich krajín sveta. V tomto roku mali trocha náročnejšie podmienky, pretože už nemohli svoje prototypy zrýchliť pohonom od SpaceX, ale museli sa spoľahnúť len na vlastný pohon. Druhou časťou súťaže bola schopnosť udržať kapsulu vo vzduchu určitý čas „levitovať“. Všetky však museli absolvovať bezpečnostné previerky vrátane tej vo vákuovej komore.

Publikován

Aktualizován

Author

Kategorie

Technika