Móda a štýl, prečo?

V tomto článku chcem poukázať na to, že móda nebýva sama o sebe len o oblečení, či účese. Už dlhé roky si ju spájame aj s určitým štýlom, cestou a postojom k životu. Všetko má svoje korene, aj dnešné štýly. Každý jeden štýl má svoj pôvod, aj keď už pôsobí úplne inak, ako na začiatku. Myslíme si, že veľa štýlov už „vymrelo“, no nie je to tak. Pretrvávajú dlhé roky, generácie, len menia svoju podobu.
kouřící dívka

Tak ma napadla otázka, kedy vlastne mladí ľudia začali mať potrebu nájsť si nejaký štýl? Už dekády rokov je u veľa mladých ľudí samozrejmosťou, že sa podľa imidžu k niečomu prikláňajú, alebo majú k určitej móde sympatiu. Ja si však myslím že viem, kde je ten začiatok začiatku a preto si dovolím priblížiť vám to.

Všetko to odštartoval slávny film z roku 1956 s názvom Rebel bez príčiny. Dovtedy boli mladí považovaní za mladých. Teda len počúvaj, očeš sa a toto si obleč. Nikoho ani len nenapadlo, vzbúriť sa pomocou určitého štýlu. No v tom prišiel do kín tento film, ktorý pojednáva o mladom chlapcovi, cca 18 ročnom, ktorý vidí, že jeho otec je zbabelec. Preto sa on snaží byť pravým opakom a byť rázny, vytvoriť si určitý rešpekt. Skrátka nebyť zbabelý.
pes na motorce
Prichádza do novej školy, kde sa snaží zapadnúť medzi tvrdý gang frajerov, ktorí chodia na motorových vozidlách, majú nagélované vlasy a kožené bundy. Počas flákania sa s touto partiou vidíme vo filme dovtedy nevídané veci ako bitku na nože, adrenalínové závody a kopec iných vecí pre tvrdých frajerov. Práve tento film oslovil veľa mladých ľudí. O chvíľu boli ulice a školy plné takýchto mladých ľudí, ktorí chodili na skútroch s koženými bundami a „pomádou“ na hlave. Z filmu si však zobrali i niečo viac a to určitý postoj a názor na život. Stali sa takými tvrdými rebelmi bez príčiny. Iné štýly ešte v podstate neexistovali, takže každý, kto chcel byť „cool“ a zapadnúť do určitej bandy frajerov, prijal tento imidž.

Vraveli si Mods.

Publikován

Aktualizován

Author

Kategorie

Móda