Kuchyňa je prvoradá


 Keď si spomeniem na detstvo tak si vždy spomeniem na kuchyňu u mojej starkej. Nebola to spotrebičmi preplnená kuchyňa, nemala  ani moderný nábytok, aj tak to bola ale tá najúžasnejšia a pre mňa najkrajšia kuchyňa na celom celučičkom svete.

 


  • Na oknách viseli ručne štrikované  záclonky. Okná boli drevené a dvojité a uprostred nich bol položený valček naplnený slamou a ozdobený rušne vyšívaným plátnom. Ako dieťa som nechápala dôvod jeho umiestnenia. Dnes už viem, že tam z čisto praktického dôvodu, aby neboli úniky tepla z chalúpky.

  • Starká malá veľký sporák. Nie elektrický, ale klasickú piecku s veľkou kovovou platňou. Túto starostlivo čímsi čiernym natierala pri každom upratovaní Na tejto platni pripravovala placky a posúchy. Nie na panvici, ale priamo na platni. Dedko nosil do vnútra každú chvíľku narúbané drevo a starká regulovala teplotu platne prikladaním väčších, alebo menších polienok.

  • V strede izby bol obrovský stôl s 12 stoličkami. Vždy na ňom bol biely naškrobený obrus s ručnou výšivkou. Ako deti sme sedávali pod stolom a sledovali dianie v kuchyni. Všetko dôležité sa totiž odohrávalo práve tu. Do spálne sa chodilo iba spať. Život prebiehal v kuchyni. Na stene boli kukučkové hodiny a výšivka s textom, ktorý si už žiaľ nepamätám. Vedľa bola polica a na nej tanier a za uško visiace poháre. Skriňa bola iba jedna. Do nej sa pomestil všetok potrebný rad.


 

 Doba sa zmenila a kuchyne podobného typu sú iba na chalupách a v skanzenoch.

Čo ale ostalo aj dnes, je fakt, že kuchyňa je najdôležitejšou miestnosťou bytu- https://www.gamasta.sk/kuchyna-je-prvorada/

 

Pri pohľade na moju kuchyňu sa čudujem, ako babička bez týchto všetkých kuchynských pomocníkov vedela ta famózne variť .

Ja mám mikrovlnú rúru, elektrickú rúru, mixér, robot, sklo keramickú varnú dosku, umývačku riadu a množstvo iných pomôcok. Neviem ale, či jedlo mnou vyčarené chutí rovnako dobre, ako to u starkej.

Kuchyňa je prvoradá
4 (80%)1

Published

Updated

Author

Categories

Výrobky