Kŕčové žily nie sú len estetický problém

Táto nepríjemnosť sa vyskytuje skoro u polovice žien a u 25% mužov vo veku 40 až 49 rokov a ešte viac postihuje ženy aj mužov vo veku 60 až 69 rokov, no vo všeobecnosti postihuje viac ženy. Aj keď sa o nej hovorí prevažne ako o estetickom probléme, netreba podceňovať jej zdravotnú stránku. Táto nepríjemnosť sa radí medzi civilizačné choroby a sú ňou kŕčové žily.

žena krčové žily

Postihujú najmä ženy a zvýšené riziko ich vzniku prichádza s tehotenstvom alebo s pribúdajúcim vekom. Prečo vznikajú? Primárnou úlohou žíl je viesť krv z orgánov a tkanív späť do srdca. Keďže smeruje proti smeru gravitácie, v žilách máme chlopne, čo sú špeciálne ventíly, ktoré bránia spätného toku krvi. Varixy, alebo kŕčové žily sú také žily, ktoré majú tieto chlopne poškodené alebo nefunkčné, a teda krv začne prúdiť opačným smerom. Dôvod, prečo sú tieto žily viditeľné na povrchu kože je, že v ich vnútri je vysoký žilový tlak.

Existuje viacero možných dôvodov vzniku kŕčových žíl, no pripisujú sa najčastejšie sedavému životnému štýlu, nedostatku pohybu, hormonálnym zmenám u žien, či obezite. Dôvodom ale môže byť aj genetický faktor, a teda vrodené oslabenie cievnej steny, či nedostatočná funkcia chlopne.

muž krčové žily

Pod pojmom kŕčové žily si predstavíme veľké, vystúpené žily, ktoré sú jasne viditeľné najmä na lýtkach. Kŕčové žily však majú viacero štádií. Prvé štádium sú rozšírené cievky, ktoré sú najmä estetickým problémom, pretože zo zdravotného hľadiska nie sú zdrojom ťažkostí. V druhom štádiu sú žily rozšírené do šírky 4 mm a nie sú hmatateľné, no spôsobujú bolesť. Tretie štádium už nepredstavuje len estetický problém ale prejavuje sa zhrubnutím kože, bolesťou, či opuchom. Príznakmi je napríklad pocit ťažkých nôh, syndróm nepokojných nôh, nočné kŕče, či opuchy a bolesti.

Kŕčové žily môžu spôsobiť rôzne akútne aj chronické komplikácie a treba mať na vedomí, že vzniknuté kŕčové žily už nemožno vyliečiť. Ich vzniku sa dá však predísť napríklad zaradením športu alebo aspoň chôdze do svojich aktivít, používaním kompresných ponožiek, či pančúch alebo užívaním liekov, ktoré zabraňujú poškodzovaniu žíl.

Publikován

Aktualizován

Author

Kategorie

Nezařazené