Čiernobiely maznáčik

Skunk pruhovaný alebo tiež nazývaný smradľavý, je severoamerická šelma, ktorá v nebezpečenstve strieka zapáchajúcu tekutinu z pachových žliaz až do vzdialenosti 3.5 metra na svojho útočníka. Vo voľnej prírode je to veľmi plachý nočný živočích, ale pri jeho odchove v zajatí sa táto plachosť stráca a zo skunka sa stáva prítulný domáci maznáčik.

živočich

Chov petskunka
Chov skunka, ktorého tiež nazývame pet skunk, je pomerne nenáročný a dá sa porovnať s chovom mačiek. Odchov mláďat je však oveľa zložitejší a ak chceme aby boli mláďatá prítulné, je potreba ich „výchove“ venovať veľa času a hlavne lásky. Mláďatka sa už od druhého dňa po narodení pravidelne berú do rúk a v 3 týždni sa úplne odoberú matke. Nasledujúce týždne sú veľmi náročné na čas, lebo musia byť pravidelne dokrmované mliekom niekoľko krát za deň, treba sa s nimi treba veľa maznať, hladkať ich a masírovať. Keď sa im v 5 týždňoch rozlepia oči, budú za mamu považovať toho, kto sa im venoval. Zdá sa to kruté odobrať ich matke v takom nízkom veku, ale len takýmto odchovom sa zabezpečí ich fixácia na človeka, mláďatá budú krotké, nebojácne a určite nikoho nepohryzu. Keďže by asi nikoho nepotešil zápach, ktorý je typický pre divoké skunky, petskunkom sa vo veľmi mladom veku chirurgický odstránia pachové žľazy.

Ideálne domáce zvieratko
Pretože je skunk nočný živočích, hodí sa ako maznáčik aj pre zaneprázdnených ľudí. Cez deň miluje si zdriemnuť vo svojej voliére, kde by mal mať všetko pre svoje pohodlie a tiež krytý mačací záchodík, na ktorý si ešte vo veľmi mladom veku rýchlo zvykne. Popoludní ožíva a s príchodom majiteľa sa mení na hravé, akčné a vynaliezavé zvieratko, ktoré sa miluje maznať. Často jeho správanie prirovnávajú k správaniu sa mačky. Rýchlo si zvykne na vodítko a na prechádzke určite upúta pozornosť okoloidúcich.

Strava a starostlivosť
Základ stravy sú šteňacie alebo mačacie granule. Je to všežravec a jeho potrava by mala byť aj plna zeleniny a ovocia, na spestrenie je vhodný hmyz, varené kuracie mäso alebo vnútornosti. Očkujú sa a odčervujú podobne ako psi. O nádhernú srsť sa netreba špeciálne starať, ale svojho petskunka môžete aj kúpať a srsť česať, a to len v prípade, že bol na to naučený od malička. Raz za čas treba opatrne ostrihať pazúry, ktoré sa v byte nemajú akým spôsobom prirodzene obrusovať.

živočich

Na zaver
Ak vás toto zaujímavé zvieratko zaujalo a rozhodli sa, že si ho zadovážite, pozorne si vyberte od koho si ho zadovážite. Len mláďa od chovateľa, ktorý ho odchoval vlastnými rukami má predpoklady, že bude mať všetky vlastnosti, ktoré od petskunka očakávate. Inak sa vám môže stať, že namiesto prítulného maznáčika budete mať zvieratko, ktoré síce stratilo niečo zo svojej plachosti, ale nebude to maznáčik po akom ste túžili.

Publikován

Aktualizován

Author

Kategorie

Hobby