10 zaujímavostí o móde, o ktorých ste možno (ne)vedeli

1. V roku 1953 bola vykonaná expedícia na horu Mount Everest, pričom posádka mala na ruke hodinky Rolex, ktoré dnes patria medzi najznámejšie a najluxusnejšie značky hodiniek na svete. Dnes firma sídli v Ženeve.

2. Nová predajňa Nike v Soho (New York) patrí medzi jediné na svete, ktorá má päť poschodí. V tomto obchode sa už uskutočňujú rôzne stretnutia a podujatia so známymi športovcami a celebritami. Na každom poschodí je možné vyskúšať si tenisky Nike, kamera vás nasníma a pomôžu vám s výberom.
barevné tenisky
3. Malým dievčatkám najmä vo Vietname sa lámali prsty na nohách a zväzovali tak, aby sa vytvorilo akési kopýtko a aby nôžka bola čo najmenšia. Tento zvyk sa nazýval ako tzv. lotosové nohy. Mal zabezpečiť, že keď dievčatko vyrastie, bude mať o ňu záujem bohatý muž.
růžové bundy a kabelka
4. Prvá podprsenka bola vyrobená pred viac ako sto rokmi. Bola vyrobená z dvoch vreckoviek a zo stuhy. Nahradila vtedy dlho používané korzety, ktoré boli pre ženy oceľovou záťažou, ktorej sa radi zbavili.

5. V roku 2017 bola vynájdená podprsenka, ktorá dokáže u ženy objaviť rakovinu v počiatočnom štádiu. Táto podprsenka je však zatiaľ len v štádiu prototypu.

6. Najdrahšia kabelka na svete stojí 2 600 000 €. Je v tvare srdca a je ručne vyrobená z 18-karátového zlata, je na nej presne 4517 diamantov a jej výroba zabrala 8800 hodín.

7. Firma Baťa má po celom svete 4600 obchodov a existuje už od roku 1894. Baťa začal vyrábať najprv plátené topánky, tzv. „baťovky”, ktoré boli lacné, a preto boli medzi ľuďmi veľmi obľúbené.
pózování žen
8. V 17. – tom storočí nosili podpätky výhradne iba muži, pričom ženy mohli nosiť len topánky s plochou podrážkou.

9. Tenisky Converse dostali svoje logo podľa basketbalistu Chucka Taylora, ktorý vymyslel logo v tvare guľatej nálepky a hviezdy a vylepšil ich výrobný koncept. Od roku 1914 do konca roka 2016 sa predalo vyše 800 miliónov párov týchto tenisiek.

10. Rimania si na svoju tuniku museli obliekať tzv. tógu – rúcho. Bol to znak príslušnosti k Rímu, avšak otroci toto rúcho nesmeli nosiť.

Publikován

Aktualizován

Author

Kategorie

Móda