Bolesti kĺbov súvisia aj s obezitou

Obezita alebo nadváha priamo pôsobí na ľudské telo a zapríčiňuje aj nepríjemné bolesti klbov. Obezitou trpeli ľudia už v staroveku, avšak v posledných rokoch sa vyskytuje čoraz viac u detí, mladých ľudí, dospelých či starších ľudí. Nekontrolovateľný nárast váhy postihuje všetky generácie a spôsobuje veľa zdravotných problémov. Dokonca niektoré štúdie dokazujú, že nadváhou trpí približne 34 % obyvateľstva a obezitou až 21%ľudí. Spolu tieto dve čísla tvoria viac ako polovicu celkovej populácie sveta.

bolest

Obezita sa zaraďuje medzi multifaktorálne ochorenie a u väčšiny ľudí, ktorí ňou trpia vzniká pomocou genetickej pred dispozície alebo vďaka vplyvu vonkajších faktorov. Medzi vonkajšie faktory patrí napríklad nevhodné stravovanie ( príliš veľa tukov, sacharidov, konzumácia vysmážaných jedál či sladených nápojov a podobne) a málo alebo žiadny pohyb. Pohyb je pre ľudský organizmu veľmi dôležitý, a napríklad aj spomínané bolesti kĺbov sa vedia pravidelným cvičením zmierniť. Vďaka tomu, že pohybom sa spevnia všetky okolité svaly. Každým schudnutým kilom tiež výrazne uľahčíte vášmu telu a zmiernite bolesti kĺbov, ktoré znepríjemňujú každý krok. Ďalším dôvodom obezity alebo nadváhy tiež môže byť aj pravidelné užívanie liekov akými sú napríklad kortikoidy.

Kĺby a naše telo

Kĺby sú v ľudskom tele namáhané každý deň a pri všetkých bežných činnostiach. Bolesti kĺbov teda ovplyvňujú kvalitu nášho života či chceme alebo nie. V tele máme približne 230 kĺbov a viac ako 300 rôznych kostných spojení. Keďže počet kĺbov v našom tele je skutočne veľký, niet sa čomu čudovať že z času na čas potrápia nejedného človeka. Ak sa bolesti kĺbov objavujú iba z času na čas a trvajú pár dní alebo týždňov hovoríme o akútnej bolesti. Avšak ak sa bolesti kĺbov objavujú pravidelne a bolesti trvajú niekoľko týždňov alebo až mesiacov hovoríme o chronickej bolesti. Bolesti kĺbov netreba za žiadnu cenu podceňovať a je nevyhnutné nájsť odbornú pomoc.

rentgen

Bolesti kĺbov sa bohužiaľ nedajú úplne vyliečiť, avšak dajú sa zmierniť napríklad vhodnou a pestrou stravou, (ktorá je bohatá na výživné látky pre kosti a kĺby), pravidelným pohybom, kvalitným odpočinkom, vhodnou obuvou, správnym držaním tela a podobne. Bolesti kĺbov sa dajú zmierniť napríklad aj výživovými doplnkami.

Publikován

Aktualizován

Author

Kategorie

Výrobky