5 tipov aby vaše deti počúvali

Ako deti rastú a dostávajú sa vekom bližšie k puberte, narastá aj ich tvrdohlavosť a tendencia robiť si veci po svojom. To je samozrejme znakom rozvíjajúcej sa osobnosti a je svojím spôsobom dobrá vec. Často však chceme aby nás deti počúvali pre ich vlastné dobro a pre bezchybnú funkciu rodiny a domácnosti. V takom prípade je dobré ak vieme ako na to. Ak vieme, aké princípy použiť na dosiahnutie našich cieľov. V tomto článku vám predstavíme 5 najlepších tipov, vďaka ktorým vás budú vaše deti počúvať. Nech sa páči tu je náš zoznam:

úsměv

1. Perspektíva– Kričať aby ste získali pozornosť svojich detí vám veľmi nepomôže. Ba čo viac môže v nich vytvoriť ešte väčšiu rezistenciu ako predtým. Uvedomte si, že vaše dieťa sa vás nesnaží nahnevať. Lepšia stratégia je skúsiť sa na situáciu pozrieť očami dieťaťa. Čo ho vedie k danému správaniu ? Čo si myslí, že získa svojím správaním ? Vďaka takémuto prístupu možno získate zaujímavý pohľad na to, čo sa vlastne deje.

2. Prítomnosť – Aj keď deti dokážu ignorovať to, čo hovoríte, je pre ne omnoho ťažšie ignorovať vás v iných oblastiach. Ťuknutie na rameno si dokáže vypýtať pozornosť aj toho najväčšieho ignoranta.

3. Nekričte zbytočne – Neustále kričanie mena vášho dieťaťa vám neprinesie veľa osohu. Skôr naopak, zachrípnete a vaše dieťa bude menej náchylné počúvať vás. Skúste napríklad používať budík ak chcete deti zavolať na obed.

rodina

4. Buďte zrozumiteľný – Snažte sa aby význam vašej reči bol jasný a aby v nej nebol priestor pre špekulácie apod.

5. Počúvajte svoje dieťa – Niekedy deti nedávajú pozor pretože sa cítia, že ani im nikto nevenuje pozornosť. Rodičia sú často príliš zaneprázdnení svojimi povinnosťami a nenájdu si čas na rozhovor so svojim dieťaťom. Dieťa potrebuje mať pocit, že mu rozumiete a dokážete ho pochopiť.
Ako vidíte niekedy stačia jednoduché triky na to, aby ste si získali pozornosť svojich detí a vďaka tomu ich pripravili na lepšiu budúcnosť.

Publikován

Aktualizován

Author

Kategorie

Deti