Výroba mozaiky

O mozaike už počul snáď každý z nás. V roku 2012 sa vrátila opäť do módy a stále pretrváva. Tieto celky poskladané z drobných úlomkov sú pekné na podlahách a rôznych bytových dekoráciách ako napríklad črepník, stôl alebo dokonca väčšie útvary. Prečo si teda zaobstarávať stolík s napodobeninou mozaiky, keď si môžete vyrobiť vlastnú? Postačia vám len rôzne sklíčka, kladivo, sekundové lepidlo, cement a troška fantázie. Výtvarné typy ľudí tento štýl rozhodne nadchne. Farebnými črepmi môžeme obložiť napríklad kvetináč, vázu, dosku stola alebo operadlo stoličky. Môžete si tiež týmto štýlom zhotoviť napríklad obraz na stenu.
kousky dlaždic
Mozaiku si veľmi jednoducho vyrobíte sami prakticky z akýchkoľvek črepov. Voľba napríklad farby, veľkosti, tvaru aj materiálu záleží teda výlučne na vašej fantázii. Môžeme použiť črepy, ktoré už máme. Pokiaľ nemáme, máme však lenzbytky dlaždíc a črepov, tak túto dlaždicu alebo sklo najprv zabaľte do handry a potom opatrne udrite kladivkom. Pokiaľ zostavujeme mozaiku z viac druhov úlomkov, vyberajte starostlivo kúsky, ktoré sú rovnako vysoké tak, aby povrch zostal rovný.

Kúsky sklíčokna povrch prilepte na predmet sekundovým lepidlom a po zaschnutí zalejte medzery medzi nimi cementom. Ešte mokrý tmeľ zarovnajte pomocou pravítka a zbytky cementu, ktorú zostali na sklíčkach opatrne zotrite vlhkou handrou aby nám vznikla krásna mozaika.
barevná mozaika
V prípade, že sa vám výroba mozaiky zdá byť príliš prácna a zložitá, môžete si vytvoriťfalošnú. Takzvaná falošná mozaika pôsobí na prvý pohľad úplne rovnako ako tá pravá, v skutočnosti však ide o jednoliaty povrch. Budete preto potrebovať farby na keramiku, ostrý nôž ktorým neskôr vyškrabete do už zaschnutej farby čiary oddeľujúce akože jednotlivé kúsky farby. Vznikne tak efekt mozaiky, na prvý pohľad mimoriadne verný. Týmto spôsobom môžete ozdobiť predovšetkým doplnky zložitejších tvarov, na ktoré by sa čriepky lepili veľmi ťažko.

Publikován

Aktualizován

Author

Kategorie

Hobby