Výroba domáceho mydla

Vyrobiť vlastné mydlo zvládne aj úplný začiatočník, nemusíte byť obzvlášť zruční, ani mať špeciálne vzdelanie. Pri výrobe mydla musíte vždy použiť nástroje ktoré nikdy nepožívate na varenie, budú teda vyhradené špeciálne na tento účel. Ako prídavné zložky môžete použiť bylinky, umelé kvety, trblietky. Okrem toho že budete mať dobrý pocit že používate niečo čo ste sami vyrobili, takéto voňavé mydielka sú aj vynikajúci darček pre priateľov a rodinu.
koupelové mýdlo
Môžete použiť dva postupy. Ten jednoduchší zahŕňa prácu s mydlovou hmotou. Tú iba jednoducho roztopíte, pridáte farbivá, vône, prípadne ďalšie zložky. Hmotu treba často kontrolovať, môžete pri tom robiť aj iné veci, ale nemôžete odísť. Nakoniec to nalejete do pripravenej formy a počkáte kým hmota stuhne.

Pri zložitejšom postupe si mydlovú hmotu vyrábate sami. Základnou zložkou je hydroxid a oleje alebo tuky. Na miešanie hmoty sú vhodné misky z nerezu alebo tvrdeného skla. Nepoužívajte meď alebo hliník. Pripravte si kuchynskú váhu.
balené mýdlo
1. Do nádoby nalejeme požadované množstvo vody, odvážime potrebné množstvo hydroxidu. Za stáleho miešania postupne nasýpame hydroxid do vody, nikdy nie naopak. Roztok sa zahreje, používajte preto studenú vodu. Nádobu so zmesou teraz odložte a nechajte vychladnúť.

2. Oleje a tuky si rozpustíme v nerezovom hrnci, keď sú rozpustené opatrne ich vlejeme do roztoku vody a hydroxidu a miešame. Použite potom ručný mixér aby bola zmes poriadne premiešaná. Teraz pridáme farbivá, vône alebo nejaké ozdôbky.

3. Zmes vylejeme do nádoby ktorá uchováva teplo, zvyčajne to býva drevená nádoba s vekom. Môžete použiť aj nádobu s tenkými stenami, potom je dobré ju zabaliť napríklad do deky.

Po skončení je potrebné náčinie poriadne vyčistiť, keďže bolo vystavené hydroxidu. Na neutralizáciu použijeme ocot, potom náradie obyčajne umyjeme.

Publikován

Aktualizován

Author

Kategorie

Hobby