Vlhkosť vo vašej kúpeľni

Vlhkosť vo vašej kopení by sa mala pohybovať okolo 40 až 60 percent. Pri kúpaní môže dosahovať až 100 percent a vtedy hovoríme o možnosti tvorby plesni a baktérii a alergie vo vašej kúpeľni.

Odstráňte uteráky z kúpeľne. Utierky môžu slúžiť ako udržiavač vlhkosti čo môže spôsobiť aj problémy nie len v kúpeľni ale aj na koži. Môže teda a spôsobte rôzne kožné ochorenia alebo problémy s kožou.

orosené sklo

Veľmi dobre vyvetrajte kúpeľňu. Je dobre keď po sprchoví nehájte otvorené okno alebo dvere. Veľkosť sa vyparí do okolia a nebudú tak vznikať žiadne plesne na stenách a už vôbec žiadne ochorenia. Prípadne si zaobstarajte kvalitný ventilátor ktorý Vám dopomôže k čerstvému výduchu a odpareniu vlhkosti.

V čase medzi vetraním môžete kúpeľni pomáhať staticky a pasívny odvlhčovač. Ide o nádobku, ktorá pomocou špeciálnej chémie koncentruje paru a pramení ju na vodu, ktorú následne vylejete. Je to veľmi vhodný pomocník najmä pre uzatvorené malé priestory, kde nie je možné mať otvorené okno, alebo dvere.

Aj v kúpeľni platia základné parametre fyziky. Čím horúcejší vzduch, tým viac vlhkosti dokáže pohltiť. Preto je skvelé používať v kúpeľni radiátor, alebo aspoň vyhrievač, ktorý dokáže aj nárazovo zvýšiť teplotu v priestore. Tým sa dosiahne vyššia absorpcia pary a následne môžete razantne vyvetrať aj formou prievanu. Tejto metóde sa hovorí aj tepelný šok a hodí sa v prípadoch, keď sa vlhkosť enormne zvýšila napríklad dlhým kúpeľom.
sprchová hlavice

Vlhkosti v kúpeľni sa udržiava aj vďaka tomu, že niektoré kúty ostávajú nevetrané. Práčka, polička, umývadlo, všetko je nalepené na sebe a vznikajú priestory, kde vlhkosť doslova kvitne. Tu sa združujú plesne. Pre porazenie vlhkého vzruchu je potrebné, aby medzi stenami a spotrebičmi aj nábytkom bola medzera minimálne 5 centimetrov no nič sa nestane keď ostane aj viac.

Publikován

Aktualizován

Author

Kategorie

Domov