Sú sociálne siete bezpečné pre deti?

Žijeme v dobe kde sa celý náš život točí okolo sociálnych sieti. Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat. Je iba málo ľudí, ktorí by neboli zaregistrovaní aspoň na jednej z týchto stránok. Najmä mladí ľudia využívajú tieto online platformy deň čo deň zdieľajú svoje zážitky s mnohými, známymi či menej známymi ľuďmi. Asi nikoho z nás neprekvapí ak natrafíme na malé deti na sociálnych sieťach alebo sami zdieľame fotky našich detí. Je však pre deti bezpečné aby boli ich fotky zdieľané na sociálnych sieťach alebo aby boli na týchto stránkach aktívny v tak mladom veku?

aplikace

Online siete ako Instagram alebo YouTube zbúrali hranice medzi ľuďmi z celého sveta. Vieme sa jednoducho spojiť so známymi, ktorý sú ďaleko ako aj spoznať nových ľudí z každého kúta sveta. Avšak, často si možno ani neuvedomujeme o čo všetko sa delíme s celým svetom a že to nie sú iba naši blízky, ktorí vidia čo práve robíme, kde sme, čo jeme a ako vyzeráme. Čo však ak to isté robia aj naše deti? Internet nie je iba plný normálnych ľudí, ale aj tých, ktorí nemajú práve čisté úmysly. Sociálne siete aj práve takýmto ľuďom umožňujú kontaktovať deti, sledovať ich aktivity a dokonca stiahnuť si ich fotky a to všetko anonymne. Nesmieme zabudnúť ani na najnovšiu formu šikany, ktorá vznikla práve na týchto platformách. Deti sú vystavené osočovaniu a výsmechu pred obrovským množstvom ľudí a tak ako mnohé iné formy šikanovania, aj toto má často tragické následky. Ako týmto nástrahám predísť?

sms

Zákaz sociálnych sietí je riešením, ale je veľmi ťažké to ustrážiť. Je dôležité naše deti poučiť o nástrahách internetu, otvorene s nimi komunikovať a určiť si hranice.

Sociálne siete sa stávajú čoraz populárnejšími medzi mladými ľuďmi a zamedziť deťom prístup k týmto sieťam je takmer nemožné. Preto osveta o nebezpečenstvách číhajúcich online od mladého veku môže byť vhodným spôsobom ako uchrániť deti.

Publikován

Aktualizován

Author

Kategorie

Internet