Prírodná lekáreň rovno pred domom

Príroda je plná rastlín a kvetov, ktoré majú rôzne liečiace účinky. Dnes už vieme, že aj keď je moderná medicína na vzostupe, máme aj iné možnosti liečby. Alternatívnu medicínu, alebo proste povieme to jednoduchšie. Bylinky. Mnohé rastú na našich lúkach, alebo niekedy rástli, prípadne si mnohé vieme dopestovať priamo doma na záhradke. Stačí na kúsok pôdy, ochota a nadšenie a ide sa na to.heřmánek.jpg
Žihľava dvojdomá
Áno, čítate správne, žihľava alebo pŕhľava patrí takmer medzi naše buriny. Rastie u nás hojne a pritom málokto vie, aké sú jej ohromné účinky na ľudský organizmus. Obsahuje veľa železa, podporuje krvný obeh, prečisťuje obličky a obehovú sústavu. Slúžia ako liek na zmiernenie alergických reakcií a zároveň má povzbudzujúce účinky. Starí germánsky bojovníci pili vývar z tejto byliny, údajne im duch rastliny dodával silu a energiu.
Nechtík lekársky
Nechtík lekársky je trochu z iného súdka, vie byť nádhernou rastlinou, okrasnou. Má plné kvety oranžovo pomarančovej farby a zanecháva príjemnú vôňu, keď sa k nemu priblížme. Nechtík u nás na lúkach nikde nenájdeme, je potrebné si zakúpiť semienka a pestovať. Máme zároveň liečivú a okrasnú rastlinu, ktorá vyzdobí okolie domu. Nechtík sa používa na výrobu čajov a mastí, má veľmi dobré hojivé účinky.levandule.jpg
Levanduľa
Veľmi známa a rozšírená rastlina, okrasná kvetom, zároveň liečivá. Levanduľa sa veľmi jednoducho pestuje, krásne vonia a svojimi fialovými kvetmi skrášli každý kvetinový záhon. Levanduľa sa používa na antidepresívne účinky, upokojujúce účinky a zároveň aromatizuje, ako prídavok do kúpeľov a vonných sviec.
Liečivých a zároveň okrasných bylín a rastlín je naozaj veľa. Tak prečo si svoju záhradu neskrášliť výberom niektorej z týchto rastlín. Týmto získame nie len krásnu ale zároveň aj zdravú hodnotu našej záhrady. Prečo to neskúsiť.

Publikován

Aktualizován

Author

Kategorie

Domov